niedziela, 18 września 2011

Pierwsza pomoc dziecku z Autyzmem

Dzieci z Autyzmem bardzo często są niezrozumiałe przez otoczenie. Ludzie otaczający autystyka widzą go jako dziecko źle wychowane, bo nie widać po wyglądzie zewnętrznym że ma AUTYM.
Natomiast Autystyk nie potrafi zrozumieć otaczających go dźwięków i przytłaczających ze wszą go bodźców, zapachowych czy obrazowych.  
Jak zadbać o komfort dziecka?
Co możemy zrobić, aby zminimalizować stres?
Jak ułatwić mu funkcjonowanie?
Przedstawię kilka wskazówek:
- zaczynamy od znalezienia ośrodka lub osoby która uświadomi nam problem i jak mamy z nim postępować w codziennym życiu rodziny.
- terapia sensoryczna, dostarczy dziecku odpowiedniej ilości bodźców zmysłowych.
- terapia wspomagająca dziecko z autyzmem, są to różne formy terapii m,In Terapia behawioralna, która uczy kluczowych zachowań dziecka oraz przystosuje go normalnego funkcjonowania w środowisku domowym oraz rówieśniczym.  
Pokój dziecka z autyzmem
Zadbaj o to aby ściany w pokoju były gładkie, najlepiej w jakiś jasnych kolorach (pastelowe) aby ograniczyć ilość bodźców zmysłowych. Nie oklejajmy pokoju tapetą we wzorki . Zabawki które dziecko najczęściej się bawi najlepiej poukładać w pudełkach na pewnej wysokości aby samo nie mogło ich dosięgnąć co spowoduje ze będzie motywowało go aby przychodziło do nas, abyśmy mu pomogli je zdjąć.  Świetnym pomysłem jest podpisanie pudełek lub naklejenie na nich piktogramów które będą symbolizowały konkretny rodzaj zabawki – to bardzo ułatwi dziecku wybór konkretnej formy zabawy. Nie należy zmieniać kolejności poukładanych pudełek z zabawkami, ponieważ zakłuci to ład ustalony na samym początku i wprowadzi chaos u autystyka. O ile będzie to realne do wykonania zastosuj podobne zasady w całym domu, co sprawi że będzie czuł się bardziej pewny siebie i zwiększy poziom skupienia na wykonywanych czynnościach.
 Funkcjonowanie w środowisku domowym
Stwórz poukładaną i przejrzystą strukturę codziennych obowiązków, chodzi o to aby dziecko z autyzmem miało szansę się odnaleźć w bardzo niezrozumiałym dla niego świecie. Najprościej jest zrobić zdjęcia dziecka lub innego domownika  w trakcie wykonywania różnych czynności i przyklejenie ich na poszczególne dni tygodnia  (kalendarz). To bardzo ułatwi orientowanie się dziecku w kolejności wykonywanych prac – na pewno jego świat stanie się bardziej zrozumiały i bezpieczny.  Wprowadź jasne zasady podczas życia domowników – ustalcie, kiedy jest jedzenie to siadamy do stołu, kiedy jest zabawa to możemy się pobawić.  Ustalcie z domownikami że radio lub telewizor powinny być  słuchane lub oglądane oddzielnie – zwłaszcza jeżeli dziecko ma nadwrażliwy słuch.
Pochwały/ wzmocnienia
Chwal/wzmacniaj,  nawet za najmniejszy kontakt z tobą, za spojrzenie, za każdy pozytywny kontakt z tobą w nagrodę odwiedzaj miejsca które dziecko lubi, baw się w zabawy które sprawiają mu przyjemność. Będzie to super motywacja aby dziecko powielało pozytywne zachowania, bawcie się z dzieckiem spontanicznie kiedy ku temu jest możliwość, to spawi że dziecko bardziej będzie pewne siebie i będzie czuło że nie jest samo w swoim niezrozumiałym przez innych świecie.  

Agresja u dzieci jak interpretować.

Zachowania nazywane agresywnymi – m.in. bicie, gryzienie, wywoływanie konfliktów, wyśmiewanie, przezywanie, obmawianie siebie nawzajem, któr...