wtorek, 10 stycznia 2012

Instytucje szkoleniowe - Polskie Stowarzyszenie Terapii Behawioralnej

Od 1999 roku prowadzi w ramach Ambulatorium Terapii Behawioralnej (ATB) wielokierunkową pomoc dla dzieci z problemami rozwojowymi i ich rodzin. Zespół ATB to wysokiej klasy specjaliści behawioralni, między innymi: psychologowie, pedagodzy,  neurologopedzi, lekarz psychiatra i inni.

Dzięki dofinansowaniu, uzyskanemu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na projekt „Drogi do samodzielności – program wielokierunkowej, intensywnej terapii osób z autyzmem” jest całkowicie bezpłatny.
Formy pomocy: konsultacje diagnostyczne realizowane dwuetapowo, przez zespól specjalistów; w pierwszym etapie przeprowadzana jest zazwyczaj diagnoza psychopedagogiczna z ustaleniem pierwszych wskazań do pracy terapeutycznej; etap drugi obejmuje konsultację i diagnozę medyczną; konsultacje terapeutyczno - instruktażowe (realizowane cyklicznie) Podczas każdej konsultacji rodzice są praktycznie instruowani co do sposobów realizacji programu z dzieckiem. Konsultacje te realizowane są z częstotliwością dostosowaną do indywidualnych potrzeb dziecka, jednak nie rzadziej niż jeden raz na 2 miesiące;

Zespól Interwencji Kryzysowej (ZIK) to krótkotrwała, intensywna (kilka do kilkunastu godzin na dobę) terapia lub opieka nad osobami z autyzmem.
Trening Umiejętności Społecznych (TUS) to innowacyjna forma terapii, gdzie zajęcia są realizowane w małych grupach do których uczestnicy dobierani są między innymi według poziomu umiejętności  i wieku. Zajęcia realizowane są cyklicznie. Cykl spotkań przeznaczony jest przede wszystkim  dla osób z Zespołem Aspergera oraz HFA.
Zajęcia integracyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym Integracja i rozwój kompetencji społecznych małych dzieci z autyzmem. Zajęcia są realizowane  w grupie  integracyjnej dzieci w wieku od lat 3 do 6 Spotkania realizowane są cyklicznie co dwa tygodnie po 2 godziny lekcyjne.

Dla rodzin, które mają problem dotyczący zachowania dziecka, niepełnosprawności, podejrzewają, że dziecko ma autyzm, nie rozwija się prawidłowo Stowarzyszenie prowadzi również bezpłatną infolinię pod numerem 0-800-155-221, pod którym dyżurują: prawnik, pedagog specjalny, psycholog, logopeda i pracownik socjalny.

Polskie Stowarzyszenie Terapii BehawioralnejOs. Zielone 28
31-971 Kraków
tel./fax: (12) 642-27-90
e-mail: biuro@pstb.org, poradnictwo@pstb.org

Agresja u dzieci jak interpretować.

Zachowania nazywane agresywnymi – m.in. bicie, gryzienie, wywoływanie konfliktów, wyśmiewanie, przezywanie, obmawianie siebie nawzajem, któr...