niedziela, 11 grudnia 2011

Cechy autystyczne u dzieci często pozostają nierozpoznane

W ostatnich dwudziestu latach obserwujemy stosunkowo duży wzrost częstości występowania autyzmu. Nadal trwają spory na temat tego, czy jest to efekt zmian w środowisku naturalnym, wpływu używanych środków farmakologicznych i chemicznych, coraz późniejszego macierzyństwa, czy też po prostu mamy lepsze metody diagnostyczne i dlatego autyzm wykrywany jest częściej.
Ostatnie badania sugerują jednak, że nadal wiele dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu pozostaje bez rozpoznania - a więc i bez wsparcia, które jest im bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju.

Badania opublikowane w ostatnim numerze "Journal of Child Psychology Psychiatry" wskazują, że spora liczba dzieci, którym nigdy nie postawiono rozpoznania tego rodzaju zaburzeń, wykazuje pewne cechy autystyczne: powtarzające się zachowania, trudności z komunikacją, nieumiejętność nawiązywania interakcji społecznych.
Cechy te są u nich na podobnym poziomie, na jakim normalnie rozpoznaje się już zaburzenie autystyczne - jednak dzieci bez diagnozy nie kwalifikują się do uzyskania dodatkowego wsparcia podczas nauki szkolnej oraz przez wyspecjalizowane służby medyczne czy psychologów.
Co więcej, autor badania, Ginny Russell nadmienia, że nadal widoczne są różnice w podejściu do diagnozy wynikające z płci badanych dzieci. Częściej rozpoznanie stawiane jest chłopcom niż dziewczynkom, nawet jeśli te ostatnie wykazują podobne nasilenie objawów. Być może jest to efekt wieloletniego przekonania o tym, że zaburzenia autystyczne są bardziej typowe dla płci męskiej.
Zdaniem badaczy, należałoby rozważyć możliwość udzielania wsparcia także tym dzieciom, u których jednoznaczna diagnoza nie została postawiona. Pomoc obejmowałaby, tak jak w przypadku potwierdzonych przypadków autyzmu i zaburzeń z tego spektrum, pomoc szkolną, psychologiczną oraz medyczną.

źródło: sciencedaily.com

Agresja u dzieci jak interpretować.

Zachowania nazywane agresywnymi – m.in. bicie, gryzienie, wywoływanie konfliktów, wyśmiewanie, przezywanie, obmawianie siebie nawzajem, któr...