poniedziałek, 17 stycznia 2011

Przedszkole i autyzm

   

Typowe przedszkole może być dobrym wyborem dla dziecka ze spektrum autyzmu, jest natomiast jedno, ale...! mianowicie pod warunkiem, że przebiega w bardzo łagodnej formie!!. Bardzo pomocne dziecku z autyzmem w przedszkolu jest wynajęcie przez rodziców/opiekunów nauczyciela (cienia), który jest przeszkolony do pracy i pomocy tego typu dzieciom. 
    Bolączką typowych przedszkoli w Polsce jest brak przeszkolonej kadry wychowawców jak i brak specjalnego pokoju gdzie dziecko miałoby szanse na wyciszenie się. Co więcej, dzieci z autyzmem napotykają w placówkach ograniczenia nie tylko własne, ale w głównej mierze innych przebywających w placówce przedszkolnej ludzi.
    Dla bardzo małych dzieci (3 latków) z bardziej złożonym spektrum autyzmu, kontakt społeczny  z rówieśnikami może być bardzo trudny. Dzieci z autyzmem rzadko wchodzą w interakcje podczas zabawy, więc po prostu wokół typowych rówieśników dla terapeuty nie jest to idealne miejsce do nauki umiejętności społecznych dziecka z całościowym zaburzeniem rozwoju.

    Hałas, i wysoki poziom bombardujących bodźców może być przytłaczający dla dziecka i ogromnie stresujący. 
    Nauczyciele bez specjalnych kwalifikacji mogą nie mieć pojęcia, jak pomóc dziecku podczas kryzysowej sytuacji. Najczęściej tego typu zachowania autystyka traktowane jest jako zachowanie "złe".

   Eksperci z dziedziny terapii dzieci ze spektrum autyzmu zalecają, (o ile jest to możliwe) aby podczas pobytu dziecka w przedszkolu zapewnić mu dodatkową opiekę terapeuty "ABA", przynajmniej przez pierwszy okres pobytu dziecka w przedszkolu po uprzednim przygotowaniu go przez terapeutę do funkcjonowania w grupie rówieśniczej.

   Terapeuta ABA - Stosowana Analiza Zachowania, wprowadzi dziecko podczas terapii przygotowującej  na pobyt w przedszkolu w grupie rówieśniczej, w zupełnie nieznany dla niego świat - krzyków, zapachów, zakazów, nakazów, poleceń itp doznań w których czuje sie bardzo zagubiony i niezrozumiały przez innych.

Podsumowując: Jeśli jesteś zdecydowany spróbować typowego przedszkole dla twojego dziecka z autyzmem, wybierz przedszkole ostrożnie. Jeżeli już takie wybierzesz zwiększaj ilość godzin sukcesywnie i bardzo powoli, poinformuj opiekunów na co mają zwrócic uwagę podczas prowadzenia zajęć, jednak musisz liczyć sie z tym że większość zajęć w przedszkolu to ZABAWA która dla autystyka może być zbyt przytłaczająca i bardzo stresująca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Agresja u dzieci jak interpretować.

Zachowania nazywane agresywnymi – m.in. bicie, gryzienie, wywoływanie konfliktów, wyśmiewanie, przezywanie, obmawianie siebie nawzajem, któr...